Tajemnice święta Trzech Króli

 

6 stycznia – w tym dniu religia katolicka obchodzi święto, w którym zgodnie z tradycją, mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby adorować i złożyć dary nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. Dzień znany jako Święto Trzech Króli jest świętem pełnym tradycji, w którym możliwe fakty historyczne przeplatają się z mitami i legendami, które zagłębiają się w magię tej szczególnej daty.

Czy Trzej Królowie naprawdę istnieli, czy nie?

Nie ma jednomyślnej i całkowicie wiarygodnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ w tej historii przeważają osobiste i religijne przekonania, a informacje o ewentualnym istnieniu królów są śladowe. Pewne jest to, że Ewangelia św. Mateusza odnotowuje moment, w którym, podążając za gwiazdą, Królowie przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Dla katolików tekst pochodzący z Ewangelii św. Mateusza jest najbardziej wiarygodną „wskazówką” potwierdzającą, że Królowie byli prawdziwymi postaciami historycznymi.

Melchior, Gaspar i Baltazar

Ich imiona to jedna z tajemnic, ponieważ, jak już zaznaczyliśmy, Biblia nie wspomina o nich w żadnym miejscu. Imiona Królów pojawiły się po raz pierwszy na starożytnej mozaice z VI wieku w kościele San Apollinare il Nuovo w Rawennie (Włochy). Mozaika przedstawia trzy postacie w kapeluszach, trzymające w rękach ofiary w postaci darów dla Dzieciątka, w postaci złota, kadzidła i mirry. Na ich głowach wypisane są imiona: Gaspar, pierwszy z białą brodą, Melchior, najmłodszy, oraz Baltazar, który nie jest przedstawiony jako czarnoskóry, choć dziś zwykle tak się go przedstawia.

Czy było trzech Królów?

Niezależnie od tego, czy jest to fakt, czy legenda, historia Królów jest pełna symboliki. Sprawdź, jak obchodzone jest Święto Trzech Króli w polskich miastach. Chociaż nie wiadomo, ilu tak naprawdę przybyło do starożytnej Judei, aby pokłonić się przed Dzieciątkiem, uważa się, że liczba 3 może nie być dokładna i jest w rzeczywistości odniesieniem do tajemnicy Trójcy Świętej. Fakt, że od średniowiecza królowie byli przedstawiani jako trzy postacie o różnych cechach, może odnosić się do trzech wieków człowieka (młodość, dojrzałość i starość) lub nawet reprezentować różne terytoria znanego świata przed XV wiekiem (Azja, Europa i Afryka).

Czy naprawdę byli oni Królami?

W rzeczywistości uważa się, że Melchior, Gaspar i Baltazar nie byli królami ani magami w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, lecz mądrymi astrologami, badaczami, którzy być może odkryli jasną gwiazdę, może kometę, i podążyli za nią do Betlejem.