Najsłynniejsze trasy pielgrzymkowe na świecie

Lourdes, jedna z najbardziej znanych pielgrzymek religijnych

Pielgrzymka do sanktuarium w Lourdes we Francji jest jedną z najbardziej popularnych na świecie. Powstała ona, gdy młoda dziewczyna Bernadetta Soubirous była świadkiem 18 cudownych objawień Matki Boskiej w tym miejscu. Z tego powodu miejsce to stało się świętym terytorium. Objawienia miały miejsce w 1858 r. w tzw. Grocie Objawień. Trwały one przez pół roku. Objawienia pozwoliły ustalić, że była to Dziewica Niepokalanego Poczęcia. Obecnie sanktuarium w Lourdes i bazylikę odwiedza co roku 8 milionów parafian.

Pielgrzymka do Mekki

Mekka jest świętym miastem dla muzułmanów. Pielgrzymka do Mekki, która odbywała się już w VII wieku, jest przykazaniem w religii islamskiej. Dlatego też co roku przybywa tu około 13 milionów pielgrzymów. Miejsce to uważane jest za święte, ponieważ urodził się tam prorok Mahomet. Wierzący są zobowiązani do udania się tam przynajmniej raz w życiu, w ramach wymogów swojej wiary. Inne obowiązki to głoszenie wiary, modlitwa, składanie darów i post w czasie ramadanu.

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela jest jedną z najbardziej tradycyjnych pielgrzymek religijnych w Europie. Biorą w niej udział katolicy z całego świata, ale także wielu niewierzących, którzy pragną przeżyć niezapomniane doświadczenie. Pielgrzymka ma kilka tras, które prowadzą z różnych części Półwyspu Iberyjskiego, a także z Francji. W rzeczywistości najbardziej ruchliwą trasą jest tak zwana Droga Francuska. W każdym razie, celem wszystkich tras jest Santiago de Compostela. Historia mówi, że w tym mieście znajdują się szczątki apostoła i ewangelizatora św. Jakuba. Na pamiątkę apostoła wybudowano tam piękną i efektowną katedrę. Zarówno pielgrzymki, jak i zwiedzanie katedry przyciągają co roku miliony katolików. W Polsce odbywa się wiele pielgrzymek religijnych, jest to ważny element wiary. Przeczytaj o jednej z pielgrzymek tutaj. 

 

Pielgrzymka do Ściany Płaczu

Jest to jedna z najświętszych pielgrzymek religijnych dla Żydów. Ściana Płaczu, zwana też Ścianą Buraka, znajduje się w mieście Jerozolima. Jest to miejsce, w którym znajdują się ruiny Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, po tym jak została ona zniszczona przez Imperium Rzymskie. Jest to miejsce spotkań milionów Żydów. Przed ścianą wypowiadają modlitwy. Wierni oczekują na przyjście Mesjasza, który przywróci trzecią świątynię w Jerozolimie.

Pielgrzymka do Varanasi

Pielgrzymka do Varanasi jest wykonywana przez wyznawców religii hinduistycznej. Varanasi to miasto położone w Indiach, nad brzegiem rzeki Ganges. Dla wyznawców hinduizmu jest to jedno z siedmiu świętych miejsc, które należy odwiedzić. Doktryna mówi, że każdy wierzący powinien wykąpać się w rzece Ganges, aby oczyścić swoje ciało. Zgodnie z ich religijnymi nakazami, jedna z pięciu głów boga Brahmy spoczywa w rzece. Jest to jedna z najpopularniejszych pielgrzymek religijnych na świecie, przyciągająca co roku około 20 milionów wiernych.