Hinduistyczne Trimurti: 3 najważniejszych bogów Indii

Mitologia hinduska jest jedną z najszerszych i najbardziej kompletnych w historii, z dużą ilością pism, które mówią o wielkich legendach i niesamowitych bogach.

Mitologia hinduska posiada ogromną różnorodność bogów, istot, które generalnie wyglądają podobnie do ludzi, ale posiadają szereg zdolności i nieszablonowych mocy, które pozwalają im robić wyjątkowe rzeczy. Bogowie ci pojawiają się w legendach dokonując wielkich wyczynów, wiele z nich zawiera bardzo ważne przesłania dla czytelników.

Hinduistyczne Trimurti: 3 najważniejszych bogów Indii

Jednym z najważniejszych pojęć w mitologii indyjskiej jest pojęcie Trimurti, będące terminem używanym do mówienia o trzech najistotniejszych i najważniejszych bogach w mitologii indyjskiej. Ci trzej bogowie reprezentują trzy fazy wszechświata, stworzenie, zachowanie i zniszczenie. Uważa się je za przedstawicieli trzech faz, z których składa się całe życie. Trzej bogowie są następujący:

Brahma

W mitologii indyjskiej Brahma jest bogiem stwórcą wszechświata i przez wielu uważany jest za najwyższego boga, będąc bogiem reprezentowanym przez człowieka o czterech głowach i czterech ramionach. Te 4 ramiona trzymają różne elementy, będące Vedas, Mala i Mudry.

Istnieje wiele różnych mitów na temat pochodzenia tego boga, niektóre mówią o jego narodzinach z kosmicznego jaja, a inne o narodzinach z kwiatu lotosu w pępku boga Vishnu.

Chcesz poznać kulturę i religię hinduską na własnej skórze? Planujesz wyjazd? Przewodnik po tym kraju przygotował portal: liweb.pl

Vishnu

Vishnu jest indyjskim bogiem, który reprezentuje zachowanie wszechświata, jest bóstwem reprezentowanym w kolorze niebieskim i z 4 ramionami, trzymając w rękach kwiat lotosu, maczugę, muszlę i dysk. Jego funkcją jest zachowanie świata, więc gdy jest on zagrożony, interweniuje na Ziemi.

Shiva

Shiva jest bogiem, który według mitologii indyjskiej zniszczy wszechświat. Sziwa jest również bogiem natury, kontrolującym żywioły i mogącym sprawić, że jedna pora roku się kończy, a druga zaczyna. Oprócz tego wszystkiego, Shiva reprezentuje wiele innych rzeczy, takich jak ochrona zwierząt, wiedza, czy bestie.

Inni ważni bogowie indyjscy

Poza trzema bogami, którzy tworzą Trimurti, istnieje duża liczba bogów tworzących indyjską mitologię.

  • Agni: Ten bóg spełnia funkcję posłańca między bogami, jak również jest bogiem ognia.
  • Ganesha: Jeden z najbardziej znanych bogów, ma ciało człowieka i głowę słonia, reprezentuje sztuki i nauki.
  • Hanuman: bóg małp.
  • Ganga: Bogini rzeki Ganges.
  • Parvati: bogini pożywienia i żona Shivy.
  • Varuna: Bogini mórz i oceanów.