Poznaj historię walki Goliata z Dawidem

Dawid stanął do walki jak ten wybrany przez Boga na następcę Saula, władcę Izraela, choć był zbyt młody, by to zrobić. A Goliat jako najemny żołnierz Filistynów, który nigdy nie przegrał bitwy.

Wojna między Izraelitami a Filistynami doszła do punktu, w którym armie obu stron stanęły naprzeciw siebie. Goliat był najlepszym żołnierzem w obu armiach, więc postanowił wysłać wyzwanie do strony przeciwnej, wyzywając każdego członka Izraela do walki jeden na jeden, a zwycięzca miał zadecydować o losach wojny. Goliat trzymał wyzwanie przez 40 dni, ale nikt w armii Izraela nie miał odwagi stawić mu czoła, nawet król Saul, ten, który przez lata był Bożym wysłańcem.

Dawid właśnie przybył do obozu, gdyż jego ojciec poprosił go o przyniesienie żywności i wody dla jego braci, którzy byli członkami armii Izraela. Dawid już wcześniej został pobłogosławiony przez Boga jako przyszły król, ale nikt nie wiedział o tej sytuacji, dlatego wszyscy byli zaskoczeni, gdy mały pasterz jako jedyny miał odwagę stawić czoła Goliatowi.

Dawid udał się bezpośrednio do Saula, aby poprosić go o walkę z olbrzymem, król Izraela bał się, że to on będzie musiał zmierzyć się z Goliatem, więc postanowił zgodzić się, aby to Dawid stanął z nim twarzą w twarz. Saul dał Dawidowi swoją zbroję, ale ubranie było na niego za duże, więc postanowił zmierzyć się z Goliatem w swoim pasterskim ubraniu, uzbrojony jedynie w procę, z której zestrzeliwał zwierzęta próbujące pożreć trzodę.

Gdy stanął twarzą w twarz, Goliat roześmiał się, widząc, że jego przeciwnik jest tylko bardzo niskim młodzieńcem, ale Dawid głośno ogłosił, że przyszedł z mocą Boga. Dawid cisnął kamień z procy, uderzając Goliata w głowę i zabijając go. Ku zaskoczeniu gapiów, Dawid odciął głowę olbrzyma własnym mieczem, ogłaszając zwycięstwo Izraela.

Zwycięstwo Dawida nad Goliatem udowodniło, że Saul nie był już godny jako Boży przedstawiciel, nie odważywszy się stawić czoła olbrzymowi. Minęło trochę czasu zanim Dawid został królem, ale jego zwycięstwo nad Goliatem sprawiło, że był szanowany przez cały lud izraelski.

Źródło: https://ejaslo.pl